Extranet

Statystyki
Runda jesienna zakończona
Relacja
W ubiegły weekend czwartoligowcy zakończyli rozgrywki jesienne. Błękitni pożegnali się z kibicami wyjazdowym zwycięstwem nad Mławianką 3:2 (2:1), co dla niektórych mogło wyglądać na niespodziankę. Nasz zespół zakończył rundę na 9. miejscu w tabeli z dorobkiem 26 punktów i imponującą ilością zdobytych goli - 41. W czołówce panuje niesamowity ścisk, co świadczy o wyrównanym poziomie ligi. Strata Błękitnych do lidera wynosi tylko 7 pkt, do najbliższych rywali 2 pkt, a przewaga nad strefą spadkową 11 pkt. Wkrótce przyjdzie czas na podsumowania.

Jak zwykle w końcowej fazie rundy kluby borykają się z problemami kadrowymi, Przed sobotnim spotkaniem nie ominęły one również Błękitnych i Mławianki, w związku z czym oba zespoły przystępowały do meczu osłabione kadrowo. Z naszej strony nie mogli wystąpić kontuzjowani Różycki i Budnicki, pauzujący za kartki Winnicki oraz Sokołowski, któremu wypadł wyjazd na wesele. Pod znakiem zapytania stał również występ narzekającego na uraz Skumórskiego, który jednak pojechał na mecz i musiał wystąpić w końcówce spotkania. Ostatecznie trener Ledzion miał do dyspozycji 15 graczy w tym dwóch bramkarzy.

Początkowe minuty meczu to wzajemne badanie sił i gra w środku pola, ale też kilka ciekawych akcji z obu stron. Pod bramką Mławianki najwięcej zamieszania robili Chmielewski, Kustra i Surmak. Pierwsza połowa rozstrzygnęła się w zaledwie 3 minuty, w ciągu których padły 3 gole. W 25' za boczną linią pola karnego jest faulowany Chmielewski, który wymanewrował Chądzyńskiego i wychodził na dogodną pozycję. Faulujący Chądzyński miał już żółtą kartkę za faul w 12' i tym razem powinien wylecieć z boiska, ale arbiter nie odważył się pokazać mu drugiej żółtej kartki. Jednak Błękitni sami wymierzyli sprawiedliwość, do piłki podszedł Kiełbasa i mierzonym strzałem w przeciwległe okienko umieścił ją w siatce.
Chwilę po wznowieniu gry Mławianka wykonywała rzut wolny z ponad 30 metrów. Centrostrzał Lituna skierowany był w światło bramki tuż przy słupku, do piłki skakało kilku piłkarzy, paru innych próbowało do niej dojść po koźle, ostatecznie nikt jej nie dotknął i ta wpadła do siatki, zasłonięty Wydra nie zdążył z interwencją. Była to 26' a wynik brzmiał 1:1.
Kilkadziesiąt sekund po wznowieniu gry od środka Chmielewski wypuszcza w uliczkę środkiem pola Kustrę. Ten dochodzi do piłki i płaskim strzałem z 20 metrów pokonuje wychodzącego Michalaka. Błękitni prowadzili 2:1 i do przerwy wynik się nie zmienił.

Po zmianie stron Mławianka przypuściła atak w celu wyrównania wyniku, ale Błękitni byli na to przygotowani i skutecznie rozbijali ataki. Pierwszy szturm został odparty i sytuacja opanowana, gra się wyrównała.
Od 55' gospodarze ponownie powinni grać w osłabieniu, ich kapitan Łukasz Wróblewski trzymaną w rękach piłką z rozmysłem uderza w twarz leżącego Pestę, za co powinien otrzymać ewidentną czerwień. Niestety i tym razem sędzia uległ presji i pokazał "tylko" żółtą kartkę.

Swoje dążenia do wyrównania Mławianka zaspokoiła w 57' kiedy po akcji środkiem Kuba Wróblewski z niewielkiej odległości pokonał Wydrę.
Około 65' Błękitni sami stworzyli sobie problem, na środku strefy obronnej niecelnie podaje Skierkowski i do piłki dochodzi Kopecki, udaje mu się wyjść sam na sam z Wydrą ale strzela w słupek. Piłka wraca na 5 metr do Masiaka ale ten zamiast uderzać zwlekał przekładając chyba piłkę na lepszą nogę, w wyniku czego został zablokowany, a piłka ostatecznie po ofiarnej interwencji ląduje w rękawicach Wydry. Gdyby w tej sytuacji Mławianka objęła prowadzenie, Błękitni mogliby się już nie podnieść, dopisało szczęście.

Mławianka osiągnęła widoczną przewagę chcąc rozstrzygnąć mecz na swoją korzyść, Błękitnym nie pozostało nic innego jak bronić i czekać na kontry. Kilka udało się wyprowadzić, jedne bardziej inne mniej groźne, ale jedna była skuteczna. W 68' do prostopadłego podania ze środka doszedł Kustra, miał przed sobą dwóch obrońców, rozsądnie, zamiast dryblować, zagrał prostopadle do wychodzącego z drugiej linii Surmaka, który znalazł się sam przed Michalakiem. Dopełnił formalności lekkim strzałem przy bliższym słupku, myląc Michalaka.

Końcówka spotkania przyniosła wiele emocji, Mławianie wściekle atakowali i dawali wyraz swej frustracji brutalną grą i ciągłymi kłótniami z arbitrem. Błękitni bronili, wybijali rywali z rytmu, zwalniali grę, kontrowali. W 80' bolesnej kontuzji barku doznał Kiełbasa i musiał go zastąpić Skumórski, który po kontuzji nie był jeszcze w pełni sił.

W 90+1' kolejny z Mławian powinien wylecieć z boiska. Błękitni w tym momencie wyprowadzali kontrę trzema graczami. Piłkę w środkowej strefie dostał Kustra i już podawał do Surmaka, gdy został brutalnie ścięty przez Stryjewskiego. Błękitni utrzymali się jednak przy piłce, Surmak ją otrzymał i już ją zagrywał na prawo do wychodzącego na czystą pozycję Chmielewskiego, gdy w tym momencie sędzia przerwał grę za wspomniany faul na Kustrze. Skoro arbiter grę przerwał to powinien pokazać czerwień, jednak według niego po raz kolejny rywal zasłużył tylko na żółtą kartkę.

Do końcowego gwizdka Mławiacy szukali okazji do wyrównania, głównie za pomocą tzw. "afery", ale Błękitni nie dali już sobie wyrwać wywalczonego w pocie czoła zwycięstwa.

Teraz przerwa zimowa, zasłużony odpoczynek, lizanie ran i czas podsumowań. Do treningów Błękitni powrócą około 10 stycznia, pierwsze sparingi od początku lutego 2015.

W tym roku odbędzie się jeszcze tylko halowy turniej o Puchar Prezesa POZPN. Planowany jest on na sobotę 20 grudnia w nowym obiekcie wybudowanym w kompleksie sportowym Wisły Płock, czyli w popularnym "balonie". Udział Błękitnych w tej imprezie nie jest jeszcze przesądzony.

Wkrótce na naszych łamach podsumowania rundy jesiennej.